Jak pracować z mandalą?

 

 

Mandala to rysunek, który jest namalowany na planie koła. Pochodzi z tradycji hinduskiej i ma duże znaczenie religijne. Świat zachodni dostosował jednak mandalę do swoich potrzeb i spłycił jej sens. U nas jest ona traktowana jako forma medytacji, która pomaga się wyciszyć oraz zrelaksować. I o tym znaczeniu chcę dziś Wam opowiedzieć.

Mandala w naszym, zachodnim świecie zyskała popularność dzięki Jungowi, który uważał, że ma ona terapeutyczne zastosowanie. Za jej pomocą odzwierciedlał stan psychiki ludzkiej. Czy ma to jakieś zastosowanie praktyczne? Zapewne tak, ponieważ tworząc mandalę musimy zachować najwyższy poziom skupienia. Dodatkowo tworzymy pewne dzieło, a zawsze, przy każdej formie tworzenia wyrażamy siebie i swoje emocje.

Aby tworzenie mandali było formą relaksu, należy dobrze się do tego przygotować: zadbać o miejsce, przybory i ciszę. W tle ewentualnie może lecieć muzyka relaksacyjna. Dobrze jest używać kolorów naturalnych, jednak należy je wykorzystaćw innych konfiguracjach. To buduje kreatywność, szczególnie gdy nasze mandale mają realne kształty.

Mandala nie tylko odpręża i relaksuje, ale poprawia koncentracje i pobudza wyobraźnie. Jest to idealny sposób na wieczór, po bardzo ciężkim dniu. Co ciekawe, ta forma relaksu ukazuje również myśli i uczucia. Dobór kolorów nie jest przypadkowy, gdyż często to podświadomość dyktuje nam, który kolor powinniśmy wybrać.

Obecnie na rynku, w internecie mamy sporo gotowych wzorów. Są one idealne na początek, ponieważ możemy wybrać sobie poziom zaawansowania. A najlepiej zacząć od najprostszych wzorów. A czy Wy macie jakieś doświadczenia z mandalą?