Jedna prawda na 23 lata życia.

Mieć dwadzieścia trzy lata to już nie to samo, c o dwadzieścia dwa. Tylko na czym ta zmiana polega? Na refleksji i wyciągnięciu kilku wniosków: o życiu, sobie, miłości, pracy. Wyliczać ich można sporo: otaczaj się wartościowymi ludźmi, rób to co kochasz, spełniaj marzenia… Ale ja na swoje wczorajsze 23 lata wyciągam jeden wniosek…

Północ minęła, byłam z osobami mi bliskimi, których jednak nie widziałam kilka miesięcy. Składają życzenia, mówią o powodzeniach, szczęściu w życiu i miłości. Jedna osoba mówi o czymś innym – wszystko ma swój czas. I to zdanie zapamiętuję. Budząc się rano, po wspaniałym wieczorze dalej mam w głowie te słowa.

Chciałam, z okazji swoich urodzin, zebrać kilka wniosków i je tu napisać, Wam i sobie. Niemniej jest to coś, czego nie zrobię. Po co pisać po raz setny, że warto wyrabiać nawyki, że czas dla siebie jest ważny? To już było. Teraz jest czas na jeden wniosek. WSZYSTKO MA SWÓJ CZAS.

Rozumieć można to na wiele sposobów. Z jednej strony ludzkie życie ma „swój czas”, bo w końcu nikt nie żyje wiecznie. Praca ma swój czas, bo kiedyś odchodzimy na emeryturę, oczywiście o ile ją dostaniemy i do niej dożyjemy. Jest czas na samorozwój, na założenie rodziny, na karierę czy na dzieci. I o to chodzi, by zaakceptować ten czas. Bo to nie do końca my „zarządzamy czasem”. Raczej to on nami.

Ile razy czegoś chcesz i dostajesz to później, jak się naczekasz? Często tak jest. W życiu codziennym, w momencie gdy zamówisz kuriera, czy postanowisz założyć rodzinę. Coś postanawiasz, zamawiasz ale i tak musisz poczekać, bo to dopiero będzie miało swój czas. Wielu rzeczy chcemy „już”, na szybko. Bez zastanowienia i refleksji żądamy od siebie, innych tego, by coś nastąpiło. A nie ma lekko! Trzeba poczekać. I tutaj najważniejsze: nie trać czasu na czekanie. Jak coś przyjdzie, to będzie. Jak nie to znaczy, że nie było dla Ciebie. Jak zamówisz wyżej wspomnianego kuriera, to on przyjeżdża po pewnym czasie. Nie już, nie zaraz. Za godzinę, dwie, bądź następnego dnia. I w życiu jest podobnie – nie ma po co czekać, bo wszystko ma swój czas!