Kim jesteś? – Najtrudniejsze pytanie w Twoim życiu.

kim jesteś

Zastanawiałeś się kiedyś kim jesteś? Pytanie trudne, o ile nie najtrudniejsze w życiu. W jego skład wchodzi dużo innych, mniejszych pytań. Jednak finalnie odpowiedź na pytanie „Kim jestem” pojawia się i jest prosta. A jak ją znaleźć? Gdzie szukać i jakimi kategoriami się kierować? O tym przeczytasz w tym poście – zapraszam!

Pierwsza, poważna próba odpowiedzi na to pytanie, pojawia się w okresie nastoletnim. Popularny bunt nastoletni wynika właśnie z tego, że młody człowiek próbuje określić się, znaleźć własne „ja”. Dociera do niego, że może więcej, że może być jednostką wolną i niezależną. Dociera również do niego to, że może żyć jak chce. Podejmuje próby, jednak niestety mało skuteczne. Ogranicza go jeszcze wiek, brak doświadczenia, obowiązki i rodzice.

Obecnie mam 23 lata i czuję, że to już teraz powinnam wiedzieć, kim jestem i czego chcę. W podobnej sytuacji jest wielu moich rówieśników lub osób, które są nieco starsze. Presja społeczna jest duża. Wypadałoby wiedzieć, co chce się robić przez resztę życia, posiadać kandydata na męża i myśleć o kredycie, by w przyszłości mieć coś swojego. Do czego doprowadza ta presja? Do tego, że zaczynasz myśleć, iż też tego chcesz. I tutaj zaczynają się prawdziwe problemy.

Przyjmując oczekiwania innych na siebie, oddalamy się od własnego „ja”. O oczekiwaniach pisałam w jednym z ostatnich postów. To, kim jesteś musi wypływać z Ciebie, a nie z oczekiwań czy presji. Często ludzie tłumią własne osobowości, by podporządkować się innym, zaimponować lub po prostu – bo tak jest łatwiej.

Gdzie szukać odpowiedzi?

Własne „ja” prędzej czy później się obudzi. Dopada nas w nielubianej pracy, w męczącym związku czy w udawanych przyjaźniach. Czasem objawia się w wyniku jakiegoś dramatu. Czasem przychodzi jako olśnienie. Nie ważne w jakiej formie – Twoje „ja” do Ciebie przyjdzie. Ale można też go poszukać. A nawet trzeba, bo gdy zacznie się budzić, to jeszcze nie oznacza, iż już je masz, już wszystko wiesz.

Najlepiej własnej tożsamości szukać w… prawdzie. Pierwszym krokiem jest życie w prawdzie z innymi, z samym sobą. Często w życiu idziemy na kompromisy, co jest dobre. Jednak jeśli idziesz na kompromis to idź na taki, który również Cię satysfakcjonuje. Jest zgodny z Tobą. Drugą rzeczą w poszukiwaniu własnego „ja” jest doświadczanie. Błądzimy, szukamy i próbujemy – dzięki temu wzbogacamy wiedzę o samym sobie. Wiemy lepiej czego chcemy, czego nie. Doświadczenie, które idzie w parze z prawdą jest najlepszą drogą do własne j osobowości.

Kim jestem, czyli co to znaczy?

Pytanie jak już wspomniałam trudne. Może najtrudniejsze. Każda osoba definiuje je inaczej, jednak są też osoby, które nie wiedzą nawet, jak zacząć. Dobrym początkiem jest szukanie odpowiedzi na proste pytania:

  • Na czym Ci najbardziej zależy?

  • Co lubisz?

  • Czego nie lubisz?

  • Co daje Ci radość?

  • Co Cię smuci?

Pytanie o to kim jesteś dotyka różnych sfer. Twoich relacji z innymi, Twojego zawodowego życia, Twoich pasji, Twojej odporności na różne sytuacje itd. Ten worek jest naprawdę duży, dlatego nim przejdziesz do trudnych pytań, zacznij od łatwych. Szukanie odpowiedzi na pytanie „kim jestem” jest procesem, nie strzałem. To droga, która trwa, która się zmienia. Ludzie się zmieniają, sytuacje, okoliczności – to wszystko powoduje, że nasze myślenie i pragnienia również. Dlatego trzeba nad tym nadążać. Poświęcić sobie trochę uwagi. To procentuje!