Kilka słów o rozwoju osobistym.

kaboompics-com_girl-reading-book-at-water

Rozwój osobisty – z czym kojarzy Ci się ten termin? Z dużą ilością blogów, książek, warsztatów? Ze sposobem na rozwiązanie swoich problemów? Z drogą? Takich pytań mogłabym mnożyć i mnożyć… i tak nie wyczerpała bym tematu. Wszystko za sprawą tego, iż termin rozwoju osobistego jest bardzo szerokim pojęciem. Zdecydowana większość osób, które rozpoczynają przygodę, z tą sferą życia łapie się na tym, że nie wiedzą od czego zacząć. I tak spędzają długie (czasem lata), na niczym. Zainspirowana tekstem Eweliny Mierzwińskiej o tym, od czego zacząć rozwój osobisty, postanowiłam napisać coś od siebie.

Wpisując w przeglądarkę google “rozwój osobisty”, na pierwszym miejscu wyskakuje nam Michał Pasterski. Ja swoją przygodę zaczynałam właśnie od niego i to była jedna, z fajniejszych rzeczy. Potem zaczął się okres powstawania blogów lifestylowych, pomieszanych z rozwojem. To częsta pułapka dla osób, które zaczynają. Jak sięgają po blogi to są to te lifestylowe, nietypowo rozwojowe. Blog Michała to zdecydowanie blog rozwojowy, od którego warto zacząć. Tyle w kwestii blogów.

Najważniejszą sprawą jest podejście do całego rozwoju osobistego. Otóż teorii jest wiele, metod również, które mogą nam pomóc, ale najczęściej nam utrudniają. Dlaczego? Bo większość bierze za pewnik to, co jest napisane w książkach, bądź na blogach. A podstawą rozwoju jest wyciąganie wniosków. Podważanie teorii i własne myślenie, podczas przygody z rozwojem osobistym, to sens tego rozwoju.

Poza samym podejściem, które nie powinno być bezkrytyczne, ważny jest aspekt tego, po co bierzemy się za rozwój osobisty. Chcemy poprawić kreatywność, pracować efektywniej, uczyć się szybciej a może poradzić sobie z innymi problemami. Określenie celu rozwoju osobistego, już na początku pozwala nam na dobry dobór materiałów i źródeł, z których warto korzystać. O tym w swoim poście mówi Ewelina i dobrze zaznacza, że jest to bardzo ważny aspekt. Dzięki określeniu na konkretny cel, nie tracimy czasu, który jest przecież tak cenny.