Nowa praca: Czy warto chodzić na szkolenia?

SZKOLENIE

Na nich zdobywasz wiedzę, na nich się przełamujesz i uzyskujesz certyfikaty – szkolenia. Czy są potrzebne? Dla części osób są wymysłem i stratą czasu, dla innych motorem do ciągłego samodoskonalenia się. Czy warto na nie uczęszczać? Co dają, a co zabierają? Dziś o szkoleniach w kontekście ścieżki zawodowej.

Na szkolenia chodzimy (jeśli chodzimy) z różnych powodów. A to szef kazał i obowiązkowo trzeba być, a to certyfikat się przyda – do CV. A czasem z jeszcze innych powodów. Najodpowiedniejszym powodem powinna być chęć zdobywania wiedzy. Szkolenia szkoleniom nierówne, dlatego ich wybór powinien iść z weryfikacją, czy dany temat nas interesuje, czy prowadzący jest ciekawą osobą. Jeśli nie, nie zapisuj się na szkolenie. Zajmujesz miejsce osobie, która może tego bardziej potrzebować.

Szkolenia inspirujące

Lubię oglądać wystąpienia na TEDx. Jednak jeśli miałabym iść na pogadanki motywacyjne, płacić za nie i „się inspirować”… chyba bym zrezygnowała. A w zasadzie to na pewno. Szkolenia, które Cię mają inspirować i TYLKO inspirować nie mają aż takiej wartości, jak praca własna. Są osoby, dla których takie szkolenia mają wartość. One po nich wychodzą lepsze, jednak odpowiedz sobie na pytanie, czy idąc na szkolenie motywacyjne, nie wydajesz pieniędzy jedynie za złudzenie?

Tym złudzeniem jest puste poczucie motywacji. Pełnia energii, że coś zmienisz, polepszysz, ulepszysz. Ostatecznie po kilku dniach wraca codzienne życie, wracają problemy i motywacja zdobyta na szkoleniu ulatuje. Znasz to? Ja tak, dlatego nie dla mnie szkolenia, które motywują. Jest ich pełno na Youtubie, dlatego można je oglądać w wolnej chwili.

Szkolenia warsztatowe

Jest to ten rodzaj szkoleń, które w mojej opinii są najlepsze. Pracujesz nad swoim problemem, nad pewnym zagadnieniem, a podczas trwania szkolenia prowadzący przemyca Ci wartości, wiedzę i metody. Tak było na szkoleniu, które odbyłam z kreatywności. Praca w grupach przez 5 godzin. Grupy różne, problemy różne, a na koniec każdego zadania dyskusja. Takie szkolenia to też okazja do walki ze swoimi słabościami.

Niestety spora część osób posiada problem, jakim jest niemówienie. Wolą oddać głos innym, niż powiedzieć coś i zostać wyśmiane. Szkolenia to świetny sposób na przełamanie się. Działa to też w drugą stronę – osoby, które dominują, przewodzą, mogą przemyśleć swoje podejście i to, czy nie zabierają zbyt dużej i ilości przestrzeni dla siebie. Niezależnie, jaki jest temat szkolenia, jeśli jest ono realizowane również jako praca w grupach, daje Ci zestaw nowych doświadczeń i umiejętności.

Szkolenia warsztatowe udowadniają, że praktyka z teorią jest lepsza, niż sama i sucha teoria. Często poznajemy na nich nowe metody i od razu mamy możliwość je wypróbować. Gdy zobaczymy, że taka metoda działa na warsztatach, łatwiej jej używać w życiu codziennym, w pracy. Ma się pewność, iż ona coś daje. Zwiększa się szansa, że czas na warsztatach został dobrze spożytkowany.

Co dają szkolenia?
 • wiedzę – jeśli interesuje Cię temat szkoleniach

 • znajomości – świetny sposób na poznanie nowych ludzi, z podobnymi zainteresowaniami

 • szanse zawodowe – moim zdaniem warto posiadać różne certyfikaty, które dopełniają nasze CV, bo jest to oznaką dla pracodawcy, że zależy Ci na rozwoju

 • poszerzanie własnej strefy komfortu

 • dobrą zabawę

 • możliwość zwiedzania i poznawania różnych miejsc

W samym uczestniczeniu w szkoleniach, warto pamiętać by nie wpaść w pułapkę ciągłego uczestniczenia w nich. To troszkę jak z ciągłą motywacją czy szukaniem inspiracji. Warto to, czego się nauczymy i to czym się zainspirujemy przekuć w działanie.

A gdzie szukać szkoleń?

 • Biura Karier przy Uniwersytetach – ja zaczynam korzystać z te j opcji i żałuję, że tak późno! Także studentom polecam zainteresowanie się tą opcja: bezpłatna, ciekawa i dopasowana do potrzeb.

 • Na stronach osób, które śledzicie, które cenicie.

 • Urzędy Pracy

 • Internet: Internetowe Rewolucje od Google,

 • Akademia PARP – też internetowe, jednak swego czasu z certyfikatami

 • Fundacje, które wspierają rozwój.

Opcji jest naprawdę wiele, jed nak trzeba się na nie otworzyć. Wcale nie trzeba zaczynać od najdroższych szkoleń, które prowadzą uznani trenerzy. Czasem warto pójść na zwykłe szkolenie, z ciekawego tematu i zobaczyć, czy taka formuła Ci pasuje. 🙂

A często jest to fajna i darmowa forma rozwoju, z której żal nie skorzystać.