POLECAJKI #1

polecajki

Polecajki – nowy format na blogu. Praktykuje go wielu blogerów, także pora i na mnie. U innych kolegów i koleżanek lubię czytać: podsumowania miesiąca, rzeczy, które regularnie polecają. Jest to ciekawy sposób, by móc pokazać czytelnikom fajną treść, miejsca czy rzeczy. Fantastycznie robi to Aniamaluje w swoim Tygodniku, czy też Tekstualna w Tu i teraz. Ja postawiłam na podobny format, jednak skonstruowany po swojemu!

Czym są Polecajki? To miejsce, w którym co tydzień – w każdą sobotę, zbiorę dla Was rzeczy godne polecenia. Ideą Wypisanej jest pomoc w poszerzaniu samoświadomości. Jest to idea szeroko pojęta. Jednak to właśnie kultura, rzeczy, którymi się otaczamy, poszerzają naszą świadomość. Możemy wybierać to, decydować o tym, co ma na nas wpływ. Dlatego ja w Polecajkach postaram się Wam pokazać to, co warte polecenia. Oczywiście to moja subiektywna opinia i nie każdy musi się z nią zgadzać.

Muzyka

Istnieją osoby, które muzyki słuchać nie lubią. Na szczęście spora większość – mniej, lub bardziej, interesuje się tym tworem i przejawem artyzmu. Dla mnie muzyka to część życia zawodowego, to pasja i miłość. Dlatego od niej zaczynam Polecajki.

Na pierwsze polecenie zasługuje nowa piosenka zespołu Lemon. Tydzień temu został wydany do niej fantastyczny teledysk. Uwielbiam w nim Piotra Nowaka (aktora) i jego ekspresję. Sama piosenka to również kwintesencja emocji. Warto wsłuchać się w niebanalny tekst, szczególnie zwrotki.

Blog

Ta sekcja będzie dotyczyła polecanych blogów lub wpisów. Zawsze będzie to jedna rzecz, ponieważ nie jestem zwolenniczką nadmiaru, w kwestii inspiracji. Na dziś polecam najnowszy tekst wyżej wspomnianej Aniamaluje. Tekst o kobiecości, o jej postrzeganiu.

Po przeczytaniu tego tekstu naszły mnie pewne refleksje, które powodują, iż sama zaczynam się zastanawiać nad własną kobiecością. Wiele dziewczyn, kobiet, córek, matek opuszcza ten temat. Spychają własną kobiecość na dalsze tory. A mężczyźni jej potrzebują, zresztą my same również. Dlatego warto przeczytać tekst Ani. I albo się z nią zgodzić, albo polemizować.

LINK: Aniamaluje o kobiecości.

Książka

Jedz, módl się, kochaj – absolutna biblia każdej kobiety, która czuje się zagubiona lub zdezorientowana. To jest książka, do której wracam raz na dwa lata. Mimo że znam na pamięć, mimo iż jest do niej film, to nie potrafię się oprzeć. Im jestem starsza, tym więcej z niej wynoszę. Nawet na studiach z koleżanką, o tym filmie robiłyśmy prezentację. Dlaczego? Bo była dla nas ważna, bo utożsamiałyśmy się z autorką. A co w tej historii najlepszego to to, iż wydarzyła się ona naprawdę. Trzy kraje, rok podróży i samotność, która uczy autorkę samej siebie.

Film

Facet, który się zawiesił – tytuł tego filmu brzmi, jak coś na kształt taniej komedii romantycznej. Nic z tych rzeczy. Hudson, nasz główny bohater, to osoba, która odnosi w życiu sukcesy. Wszystko do czasu, który w jego przypadku oznacza chorobę… psychiczną. Hudson przestaje odczuwać jakiekolwiek emocje, nic nie wywołuje w nim zdziwienia, uczucia, radości. Czy to oznaki depresji? Jeśli tak, to jak z tym żyć? Nie jest to film smutny, ponieważ zawiera elementy komedii, ale daje mocno do myślenia w kwestii własnych emocji, własnego odczuwania.

Miejsce

Sekcja w Polecajkach, która na pewno zaangażuje mnie nieco bardziej, do poznawania własnej okolicy. Śląsk to piękne miejsce i dobrze skomunikowane. Wokoło góry, dużo ciekawych miast i szlaków turystycznych – na lato fantastyczne! W miarę własnych możliwości, polecane będą też miejsca w Polsce.

Na dziś Zalew Rybnicki. Rybnik leży pomiędzy Beskidami, a Aglomeracją. Ma swoje jezioro, na którym można żeglować. W lato ponoć można tam pływać – chcieliśmy sprawdzić plaże miejską, na jednym z ośrodków. Niestety był zamknięty „do odwołania”. Także na plażowanie w mieście trzeba szukać innego miejsca, niemniej wybranie się na wycieczkę do Rybnika, a następnie nad Zalew – polecane!

W samym Rybniku działa Teatr Ziemi Rybnickiej, który szczególnie polecam: dużo ciekawych koncertów, imprez, spektakli. Niemniej to od przyszłego sezonu. A teraz na pewno relaks nad Zalewem jest czymś wartym polecenia. Stworzone jest tam specjalne miejsce do spacerowania, niejako przy brzegu zalewu. Pomiędzy nieczynnym Ośrodkiem „Pod Żaglami” a czynnym Ośrodkiem „Stodoły”.

polecajki

Mam nadzieję, że Polecajki przypadną Wam do gustu. Ich kształt ostateczny, na pewno wyklaruje się z czasem. A ja mam nadzieję, iż chociaż jedna z pokazywanych rzeczy Was zainspiruje, bądź doda jakąś wartość! 🙂