Czy warto studiować kulturoznawstwo?

kulturoznawstwo

Nauki humanistyczne jeszcze 5 lat temu, gdy decydowałam się na kulturoznawstwo, były traktowane jako zamiennik. Bo jak nie jesteś matematykiem, nie jesteś dobry z przedmiotów ścisłych, to na pewno jesteś humanistą. Nic bardziej mylnego! Wszystkie nauki humanistyczne to wymagające dziedziny. Żeby móc je studiować, trzeba być tego pewnym i wiedzieć co nieco. A jak to jest z kulturoznawstwem?

Pamiętam, jak zaczynaliśmy – blisko 120 osób. Po trzech latach zostało około 30. Spora część odpadła już przy pierwszym semestrze. Tak jest na wielu kierunkach, jednak nie mam pojęcia, czy wynika to z tego samego powodu. Otóż na kulturoznawstwo przychodzili ludzie, którzy nie wiedzieli co chcą robić. Nie mieli innej opcji, nie wiedzieli czego chcą – to wybrali kulturoznawstwo. I tym sposobem liczba osób na roku stale się zmniejszała. Jaki z tego wniosek? Idąc na studia, zastanów się, czego chcesz. Można poczytać o przedmiotach, wymaganiach czy spytać roczników starszych. Oczywiście błądzić jest rzeczą ludzką, jednak po co tracić rok? Gdy nie wiesz na co chcesz iść, nie wybieraj kulturoznawstwa, socjologii czy matematyki. Najpierw lepiej się zastanów.

Kulturoznawstwo to taki kierunek, na którym znajdziesz wszystko: od filmu, teatru, antropologii, po komunikację czy promocję. Długie lata myślałam, że to nie do końca dobre, bo w niczym się nie wyspecjalizuję. A wiedzieć wszystko, to nie wiedzieć nic. Ale myliłam się, bo kulturoznawstwo daje coś więcej – wiedzę ogólną. Jest ona potrzebna w wielu zawodach: dziennikarza, pisarza, blogera, copywritera i innych. Po skończeniu tych studiów, jeśli będziesz się przykładać, masz wiedzę i narzędzia. Kulturoznawstwo uczy myślenia. Łatwiej po tym kierunku szukać sposobów, rozwiązań. Człowiek widzi szerzej i potrafi już nie tylko zgadywać, robić coś pod klucz, ale szukać głębszych warstw w literaturze, filmie, czy teatrze.

Praca po kulturoznawstwie 

Po internecie krążą memy, że po kulturoznawstwie masz możliwość pracy w McDonaldzie. No masz, ale tylko wtedy, gdy nic w trakcie studiów nie robisz. Są osoby, które nie pracują a potem dziwią się, że nikt ich zatrudnić nie chce. Masz 24 lata, kończysz studia i nic CV? W takim razie zaczynasz od początku. Kulturoznawstwo daje wiele możliwości, ale musi być podparte doświadczeniem. A praca czy udzielanie się w różnych instytucjach, w trakcie studiowania, to świetne dopełnienie ich. Dlatego moim zdaniem studiując kulturoznawstwo, warto pracować w instytucjach kultury, bądź miejscach z nią związanych. Może być to radio, lokalna gazeta lub teatr.

Zatem czy warto studiować kulturoznawstwo? Moim zdaniem tak. Jednak tylko wtedy, gdy interesuje Cię kultura, gdy nie straszne jest Ci czytanie kilkuset stron tygodniowo. Kulturoznawstwo to nie luźny kierunek – to praca, myślenie i wiele godzin spędzonych nad tekstami kultury, które nie są proste. Dlatego studiować ten kierunek powinny osoby, które naprawdę tego chcą i interesują się otaczających ich światem.